Inflammaging

 

Výrobky pro péči o pleť se dnes obvykle skládají z emulzí, tj. z vodní a olejové nebo tukové fáze. Existují však i produkty, které se skládají pouze z olejové fáze. Patří mezi ně jak samotné oleje, tak oleogely. Jsou vhodné zejména pro problematickou pleť, a proto se používají mimo jiné v dermatologické kosmetice.

Oleje patří k nejstarším produktům péče o pleť vůbec. S extrakcí rostlinných a živočišných olejů pro potravinářské účely se začaly používat i pro péči o pleť. Z fyziologického hlediska je tento typ péče optimální i dnes, ale z aplikačního hlediska je velmi zastaralý, protože výsledný mastný povrch pleti je překážkou a je vnímán jako nepříjemný.
S rozvojem emulzí tento problém odpadl, protože koncentrace olejů a tuků (lipidů) v přípravku mohla být výrazně snížena a použité emulgátory značně urychlily pronikání lipidů do kůže. S tím však vyvstaly další technické problémy: Vodní fáze emulzí musela být zachována, některé kosmetické složky byly citlivé na vodu a emulze musely být dlouhodobě stabilizovány proti vlivům teploty a doby skladování.
Tyto problémy byly řešeny použitím indiferentních složek (např. minerálních olejů, vosků) a přidáním pomocných látek - výsledkem je, že v INCI emulzí počet pomocných látek často převyšuje počet látek určených k péči o pokožku. Dnes víme, že mnohé z těchto přísad citlivá pokožka nesnáší. Například osoby trpící neurodermatitidou nesnášejí ethoxylované alkoholy, které patří mezi nejčastěji používané emulgátory. Alergici mají problémy s odpovídajícími konzervačními látkami atd.

Fyziologické lipidy

Vzhledem k tomu, že zejména lidé s bariérovými poruchami jsou závislí na fyziologických lipidech ve vysokých dávkách, nabývají řešení problémů pro tuto skupinu lidí na významu. Ty jsou stále založeny na použití vhodných olejů, minimu pomocných látek a jsou přijatelné z hlediska technologie aplikace. Zde jsou vhodné oleogely, které jsou známé také jako lipogely. Na rozdíl od tekutých olejů mají oleogely, stejně jako krémové emulze, gelovou, polotuhou konzistenci. Toho je dosaženo přísadami, které vytvářejí houbovitou strukturu, a jsou tak schopny absorbovat tukové látky ve větším množství.
Jedním z nejstarších zahušťovadel je vysoce dispergovaná kyselina křemičitá (Aerosil), která se však používá spíše ve farmaceutické oblasti ve spojení s minerálními oleji a okluzivními systémy. V péči o pleť se osvědčily monoglyceridy a diglyceridy, které jsou fyziologicky zcela neškodné, stejně jako soli kyseliny stearové a palmitové. Ty jsou rovněž neškodné, pokud je jejich koncentrace nízká a jsou kombinovány s volnou kyselinou stearovou nebo palmitovou, které jsou součástí přirozených bariérových vrstev. Kromě zahuštění způsobuje podíl mono- a diglyceridů také lepší vstřebávání oleogelů do pokožky. Membránotvorné složky, jako je fosfatidylcholin, který je součástí všech rostlinných a živočišných membrán, mohou tento účinek dále zesílit. 

Pokožka je chráněna jako prodyšnou "Gore-texovou" tkaninou a nebobtná pod olejovým gelem, jako se to děje u přípravků, které obsahují minerální oleje ("efekt neprodyšného oděvu").

Bez vody

Moderní oleogely se proto svými užitnými vlastnostmi velmi blíží emulzím voda v oleji (W/O). Protože neobsahují žádnou vodu nebo obsahují jen velmi malé množství vody, nepotřebují konzervační látky, emulgátory ani jejich neutralizační činidla. Při použití vhodných rostlinných olejů, jako je kokosový olej, olivový olej, avokádový olej atd., lze dosáhnout vynikajících pečujících účinků. Při mírné aplikaci se do značné míry zabrání okluzivním podmínkám, které by mohly narušit vlastní regeneraci kůže.
U těchto výrobků zcela chybí efekt smývání známý u emulgátorů při kontaktu pokožky s vodou. Důležitou oblastí použití je proto suchá pokožka a pokožka se sklonem k neurodermatitidě, ichtyóze a podobným poruchám kožní bariéry, kde dochází k přirozenému nedostatku vlastních ochranných látek. 

Vlhkost pokožky

Na rozdíl od emulzí se při aplikaci oleogelů vlhkost pokožky zvyšuje jen pomalu. Na rozdíl od emulzí se voda nepřidává zvenčí a zvýšení hydratace pokožky může pocházet pouze z jejího nitra. Lipidy v oleogelech tento proces podporují tím, že snižují transepidermální ztrátu vody (TEWL). Kromě toho lze do oleogelů integrovat přírodní látky vážící vlhkost, jako je močovina, která má rovněž antipruritický účinek. Na rozdíl od emulzí obsahujících vodu zde není problém s dlouhodobou stabilitou močoviny.
Vysoký obsah tuku v produktech způsobuje optimální snížení drsnosti pokožky. Proto se oleogely používají také k péči o ruce a k ochraně pokožky obecně.

Další účinné látky

Oleogely mohou být vybaveny účinnými látkami rozpustnými v tucích. Patří mezi ně především fytosteroly, které lze použít ve formě bambuckého másla, a vitaminy rozpustné v tucích. Díky lipidové matrici jsou vitaminy velmi dobře chráněny před vzdušným kyslíkem, a mají tak mimořádně dlouhou trvanlivost. To platí i pro speciální farmaceutické prostředky v oblasti dermatologie a v péči o pleť pro esenciální mastné kyseliny, jako je kyselina linolová, která je potřebná pro tvorbu bariérově aktivního ceramidu I. Zvýšením koncentrace fosfatidylcholinu lze navíc řízeně urychlit průnik účinných látek. Výběrem vhodných tukových látek lze dosáhnout zkapalňujícího účinku při tělesné teplotě, což usnadňuje distribuci výrobků.

graf

Obrázek: Počáteční vysoký nárůst a rychlý pokles hydratace pokožky v O/W emulzích je způsoben volnou a rychle se odpařující vodou. V případě oleogelů se vlhkost pokožky zvyšuje pomalu, protože transepidermální ztráta vody (TEWL) je snížena vysokým obsahem tuku nebo oleje a vlhkost se pomalu zvyšuje zevnitř. Graf odpovídá schematickému průběhu pro suchou kůži.

Oblasti použití

Oleogely jsou prakticky předurčeny pro péči o rty, přípravky na ochranu před chladem a také pro oční okolí, kde je třeba se vyhnout působení přípravků s obsahem emulgátorů. Suchá a popraskaná pokožka nohou je příjemně hladká a jemná. Podpůrná prevence se doporučuje také u diabetické kůže, perianálních kožních onemocnění a proleženin.
Nesnášenlivost typická pro emulgátory, jako je výskyt akné Mallorca, která je charakteristická pro ethoxylované alkoholy nebo PEG, je u oleogelů vyloučena. Oleogely lze proto použít i k ochraně před slunečním zářením, pokud jsou součástí vhodné ochranné filtry. Velkou výhodou je jejich odolnost vůči vodě a potu. Minerální oleje a silikony lze zcela vypustit. Na rozdíl od jiných přípravků bez konzervačních látek lze oleogely plnit i do sklenic, protože díky absenci vody nebo nízkému obsahu vody lze vyloučit kontaminaci zárodky.
Stejně jako oleje lze i oleogely používat k masážím, přičemž polotuhá konzistence usnadňuje manipulaci. Přidáním pigmentů lze vyrábět také výrobky dekorativní kosmetiky, jako jsou make-up, řasenka a oční stíny.

Díky absenci konzervačních látek a dalších přísad je moderní technologie oleogelu atraktivní pro péči o citlivou pokožku a problematickou pokožku s narušenou kožní bariérou - včetně atopické pokožky. 

Dobré i pro ty nejmenší

Kromě ochrany pokožky a proti chladu v osobní a komerční oblasti jsou důležitými oblastmi použití oleogelů také výrobky pro děti a kojence. Přísady přírodních látek, které jsou často špatně rozpustné nebo nestabilní v O/W nebo W/O emulzích nebo vykazují nepříznivé penetrační chování, umožňují další specifické účinky:

  • Protizánětlivé s esenciálními mastnými kyselinami ω-6 a ω-3: brutnákový, pupalkový, lněný a kiwi olej.
  • Protizánětlivý účinek díky inhibici mikrobiálních proteáz prostřednictvím boswellových kyselin obsažených v kadidlové pryskyřici.
  • Kyselina azelaová inhibuje 5-alfa-reduktázu, a tím i růst anaerobních zárodků. Kyselina azelaová se přirozeně vyskytuje v pšenici a žitě.
  • Antimikrobiální a antiparazitární účinky má kyselina betulinová, která se nachází mimo jiné v kůře břízy a platanu.

Díky vzájemnému působení kyseliny azelainové, boswelové a betulinové lze příslušné oleogely použít i při růžovce a periorální dermatitidě. Tím se eliminuje popsaný kontraproduktivní účinek lipidových látek, které by jinak podporovaly explozivní růst anaerobních mikroorganismů kožního mikrobiomu. Toho využívají i pacienti s růžovkou, kteří nesnášejí hypertonické vodní fáze emulzí.

Korneoterapie

Oleogely splňují základní požadavky pro tzv. korneoterapii, jak ji koncem devadesátých let zavedl Albert M. Kligman. Podle toho lze vhodnou péčí o pokožku dosáhnout podobných výsledků jako aplikací dermatologických prostředků, pokud jde o prevenci a léčbu kožních onemocnění. "Terapie zvenčí" předpokládá, že složení přípravku je fyziologicky přizpůsobeno pokožce a především, že jsou vyloučeny kontraproduktivní účinky způsobené nefyziologickými přísadami. Obojí platí pro oleogely.

Závěr:

Moderní oleogely jsou velmi bohaté na tuk, aniž by působily mastně.
Podle definice jsou oleogely oleje, které jsou upraveny do "roztíratelné", gelové konzistence. Oleogely s fosfatidylcholinem jsou v závislosti na složení průhledné až bílé.

Moderní oleogely se vyznačují

  • Odolnost proti vodě
  • Funkce nosiče účinných látek
  • Vyhlazení pleti
  • Nízká mastnota při aplikaci
  • Dobrá roztíratelnost a vstřebatelnost do pokožky
  • Oleogely se vyrábějí bez minerálních olejů, konzervačních látek, vonných látek, barviv, emulgátorů, aminů a silikonů.

 

Dr. Hans Lautenschläger

© Copyright Cosmetics Concept KOKO GmbH & Co. KG, Leichlingen, www.dermaviduals.de
Revize: 26.05.2021